2) Snažit se vyhnout poklesům akcií zvyšuje riziko investování. Naše mysl nám často může velit vyhnout se nepříjemnému pocitu, který při poklesech zažíváme. To může v těžkých časech vést k unáhleným rozhodnutím vystoupit z investice a počkat na lepší dobu. Investor ale často sklouzne k tomu, že prodává za levno a kupuje za draho. Koupit a držet je časem prověřená metoda, kterou využívají i ti největší světoví investoři, jako je Norský ropný fond, Nobelova nadace nebo Anglikánská církev.
3) Mít široce rozložené portfolio kvalitních investic je důležitější, než držet pouze “vítěze”. Všichni bychom rádi drželi investice, které zrovna nejvíc rostou. To často vede investory k nutkání přesouvat peníze do nástrojů, které jim nejvíce vydělaly. Tím ale sklouzává ke stejné chybě jako v případě časování trhu – prodává za levno a kupuje za draho.
Co tedy dělat?
1) Myslete dlouhodobě. Jak říká nejúspěšnější investor světa Warren Buffett: “Akciový trh je navržen tak, aby přesouval peníze od aktivních k trpělivým”. V první řadě je tedy potřeba zachovat chladnou hlavu a přemýšlet o svých penězích dlouhodobě. A více než 200 let historie akciových trhů nám ukazuje, že tržní propady jsou vždy dočasné a že dříve nebo později se trhy vrátí na svou předchozí úroveň a začnou růst na nová maxima. Přestože akciové trhy prošly v posledních 50 letech 4 velkými krizemi, vyrostl by každý dolar investovaný do amerických akcií v roce 1970 na 182 dolarů.
|